Latest Horror Movie Headlines

SITGES 2010: The winning films!

10.19.2010by: Jared Pacheco

Well folks the 2010 Sitges Film Festival just finished up a couple days ago and with the end of the annual festival comes a complete list of winners from the event! There's really no need for anything else to be said so I'm just going to go ahead and hit you with the winners:

OFFICIAL FANTÀSTIC IN COMPETITION SITGES 43
JURY: Francesco Barilli, Jaume Collet-Serra, Colin Geddes, Jan Harlan & Elena Manrique
Best Short Film: THE LEGEND OF BEAVER DAMM by Jérôme Sable
Special Mention to the short film: VICENTA by Sam Millor
Best Production Design: Yuji Hayashida for THIRTEEN ASSASSINS
Best Make Up FX: Vitaya Deerattakul & Andrew Lin for DREAM HOME
Best Special Effects: Gareth Edwards for MONSTERS
Best Original Soundtrack: Seppuku Paradigm, Alex & Willie Cortes for NUITS ROUGES DU BOURREAU DE JADE (RED NIGHTS)
Best Cinematography: Mika Orasmaa for RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE
Best Script: Nicolás Goldbart for FASE 7
Best Actress: Josie Ho for DREAM HOME
Best Actor: Patrick Fabian for THE LAST EXORCISM
Best Director: Jalmari Helander for RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE
Special Jury Award: WE ARE THE NIGHT by Dennis Gansel
Best Motion Picture: RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE by Jalmari Helander

OFFICIAL FANTÀSTIC COMPETITION PANORAMA
JURY: Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares
Best Motion Picture: TUCKER & DALE VS. EVIL by Eli Craig
Best Short Film: THE FAMILIAR by Kody Zimmermann

CARNET JOVE
JURY: Gerard Alonso, Alba Carmona, Anna Gual, Marian López & Daniel Mourenza
Best Motion Picture FANTÀSTIC: RUBBER by Quentin Dupieux
Best Motion Picture MIDNIGHT X-TREME: MUTANT GIRLS SQUAD by Noboru Iguchi & Yoshihiro Nishimura & Tak Sakaguchi

NOVES VISIONS
JURY: Ferran Audi, Rafael Maluenda & Laurent Pécha
Best Motion Picture Sponsored by SEAT: SIMON WERNER A DISPARU (LIGHTS OUT) by Fabrice Gobert
Special Mention: SOUND OF NOISE by Ola Simonsson & Johannes Stjarne Nilsson for its unique blending of story, visuals and sound.
5150 RUE DES HORMES by Éric Tessier groundbreaking blend of classical cinematography and fantasy opening up new moral issues.
Non-Fiction Motion Picture Diploma: VAMPIRES by Vincent Lannoo
Discovery Motion Picture Diploma: TONY by Gerard Johnson

CASA ÀSIA
JURY: Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons
Best Motion Picture: COLD FISH de Sion Sono

NOVA AUTORIA SGAE – FUNDACIÓ AUTOR – INSTITUT BUÑUEL
JURY: Xavier Capellas, Maria Ripoll & Albert Solé Millor
Best Director: Sílvia Subirós for LA EDAD DEL SOL, presented by l’Escola de Cinema de Barcelona (ECIB)
Best Screenplay: Jaime Serrano for LA LONA, presented by Centre d'Estudis Cinematogràfics de Catalunya (CECC)
Best Original Score: Gonçal Perales Roy for THE SMILEY, presented by l’Escola d’Animació de Catalunya-9 Zeros

ANIMA'T – Gertie Award
JURY: Daniel Cohen, Rubén Lardín & Joan Pons
Best Animated Film: JACKBOOTS ON WHITEHALL by Edward McHenry & Rory McHenry
Best Animated Short film: UNE NOUVELLE VIE! (A NEW LIFE!) by Fred Joyeux
Best Animated Feature for Kids: THE UGLY DUCKLING by Garry Bardin

Audience Award El Periódico de Catalunya
Best Motion Picture: THIRTEEN ASSASSINS by Takashi Miike

SILVER MÉLIÈS
JURY: Philipp Engel, Annick Mahnert & Carlos Pumares
Silver Méliès for Best European Motion Picture: RUBBER by Quentin Dupieux
Special Mention: RARE EXPORTS: A CHRISTMAS TALE by JALMARI HELANDER
Silver Méliès Award for Best Europea Short Film: LES BESSONES DEL CARRER PONENT by Marc Riba & Anna Solanas

GOLDEN MÉLIÈS
Golden Méliès for Best European Motion Picture: BURIED by Rodrigo Cortés
Golden Méliès for Best European Short Film: EL ATAQUE DE LOS ROBOTS DE NEBULOSA –5 by Chema García Ibarra

CRITIC AWARDS
JURY: Carlos Losilla, Joan Millaret & Xavi Serra
Jose Luis Guarner Critic Award: UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES by Apichatpong Weerasethakul
Citizen Kane Award to an up-and-coming director: Quentin Dupieux for RUBBER

BRIGADOON
Paul Naschy JURY: Joan I. Alonso, Jorge Manrique & Dani Moreno
Best short film: ST. CHRISTOPHORUS ROADKILL by Gregor Erler

So there you have it folks! Your 2010 Sitges Film Festival winners!


DREAM HOME's Josie Ho

Extra Tidbit: Be sure to check out The Arrow's reviews of Sitges entries THE WARD, HATCHET 2, INSIDIOUS, ISOLATION, HYBRID, MOTHER'S DAY and A HORRIBLE WAY TO DIE.

RECOMMENDED MOVIE NEWS

MORE FUN FROM AROUND THE WEB

Spitting Bullets
Not registered? Sign-up!
Or

View All Comments

Latest Movie News Headlines


Top
Loading...

Featured Youtube Videos

Views and Counting

Mistress Of The Week

More
Fenn, Sherilyn