Quantcast

Black Panther, Roma, & more named as Producers Guild Awards nominees

It's time to break out your Awards Ballot Bingo cards, folks, because the nominees for the Producers Guild Awards have been announced! If you've got any spaces labeled with the following films: BLACK PANTHER, BOHEMIAN RHAPSODY, CRAZY RICH ASIANS, THE FAVOURITE, GREEN BOOK, A QUIET PLACE, ROMA, A STAR IS BORN, or VICE, smash that dabber down and give yourself some points.

Alongside the Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures noms, the PGA also announced the organization's nominees for nine television categories, with THE AMERICANS, BETTER CALL SAUL, THE HANDMAID'S TALE, OZARK, and THIS IS US each receiving nods for the Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama category.

The Producers Guild Awards, which uses a preferential balloting system to collect and tabulate its votes, will reveal its winners on January 19th during the 30th Annual Producers Guild Awards at the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, Calif. In the past, the PGA ceremony has proven itself to be a useful tool when previewing films that are expected to dominate the Oscar ballot. For those of you who enjoy Oscar parties, this is the show to watch if you hope to gain an edge over your friends for the event's annual Oscar pool. They'll be all like, "How did you guess so many?" And then you can tell them, "I paid attention to the PGAs, now pony up, bitches!"

You can check out the full list of nominees for the 30th Annual Producers Guild Awards below (via Variety):

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

“Black Panther”

Producer: Kevin Feige

“BlacKkKlansman”

Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

“Bohemian Rhapsody”

Producer: Graham King

“Crazy Rich Asians”

Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

“The Favourite”

Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

“Green Book”

Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

“A Quiet Place”

Producers: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

“Roma”

Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

“A Star Is Born”

Producers: Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

“Vice”

Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

 

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

The PGA previously announced the nominations in this category on November 20, 2018.  The nominees are listed below, along with eligible producers’ names.

“The Dawn Wall”

Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

“Free Solo”

Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

“Hal”

Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

“Into the Okavango”

Producer: Neil Gelinas

“RBG”

Producers: Betsy West, Julie Cohen

“Three Identical Strangers”

Producers: Becky Read, Grace Hughes-Hallett

“Won’t You Be My Neighbor?”

Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

 

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

Dr. Seuss’ The Grinch”

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Incredibles 2”

Producers: John Walker, Nicole Grindle

“Isle of Dogs”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Ralph Breaks the Internet”

Producer: Clark Spencer

“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

 

The television nominees are listed below in alphabetical order, along with eligible producers’ names.

 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama:

“The Americans” (Season 6)

Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

“Better Call Saul” (Season 4)

Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Sweet

“The Handmaid’s Tale” (Season 2)

Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

“Ozark” (Season 2)

Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

“This Is Us” (Season 3)

Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy:

“Atlanta” (Season 2)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Barry” (Season 1)

Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

“GLOW” (Season 2)

Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

“The Good Place” (Season 3)

Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 2)

Producers: Amy Sherman?Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

 

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (Season 2)

Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

“Escape at Dannemora”

Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Bill Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

“Maniac”

Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

“The Romanoffs”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Sharp Objects”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

 

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures:

“Fahrenheit 451”

Producers: Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

“King Lear”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“My Dinner with Hervé”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Paterno”

Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

“Sense8: Together Until the End”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“30 for 30” (Season 9)

Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 11, Season 12)

Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 3)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Queer Eye” (Season 1, Season 2)

Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

“Wild Wild Country” (Season 1)

Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

 

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Daily Show with Trevor Noah” (Season 24)

Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 5)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 4)

Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

“Real Time with Bill Maher” (Season 16)

Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

“Saturday Night Live” (Season 44)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

 

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television:

“The Amazing Race” (Season 30)

Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

“America’s Got Talent” (Season 13)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“RuPaul’s Drag Race” (Season 10)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Top Chef” (Season 15)

Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

“The Voice” (Season 14, Season 15)

Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

 

The Award for Outstanding Short-Form Program:

“Biography: History, Herstory” (Season 1)

“Carpool Karaoke: The Series” (Season 2)

“Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 5)

“Her America: 50 Women, 50 States” (Season 1)

Kevin Hart: What The Fit” (Season 1)

 

The Award for Outstanding Sports Program:

“Being Serena” (Season 1)

“E:60” (2018)

“Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns” (Season 13)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 24)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 4)

 

The Award for Outstanding Children’s Program:

“Fuller House” (Season 4)

“PJ Masks” (Season 2)

“A Series of Unfortunate Events” (Season 2)

“Sesame Street” (Season 48)

“Teen Titans Go!” (Season 4)

The 30th Annual Producers Guild Awards ceremony will take place on January 19th. Let us know who you think should win in the above categories in the comments section below.

Source: Golderby

RECOMMENDED MOVIE NEWS

RECOMMENDED MOVIE NEWS

Latest Entertainment News Headlines


Top
Loading...